Język kaszubski

JĘZYK KASZUBSKI

              

„Pragnę Was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać tak bogatą tradycję kaszubską młodym pokoleniom”. [Ojciec Święty Jan Paweł II – Sopot’99]
Od 01 września 2007 r. w Szkole Podstawowej w Czarnej Dąbrówce do nauki został wprowadzony język kaszubski. Uczęszczając na lekcje języka kaszubskiego, uczniowie poznają źródła swoich korzeni, czyli języka, kultury domowej i regionalnej. Na zajęciach spotykają się z twórcami ludowymi i poznają sztukę Kaszub i bogatą twórczość literacką. Odwiedzają ciekawe miejsca na Kaszubach poznając dobro duchowe i kulturowe naszej małej Ojczyzny. W czasie 5 – letniej nauki języka kaszubskiego uczniowie odwiedzili muzea, skanseny, sanktuaria i inne ciekawe miejsca, związane z kulturą i historią Kaszub. Brali udział w różnych konkursach i Przeglądach Twórczości Kaszubskiej, uzyskując czołowe miejsca. W maju 2011 r. w naszej szkole gościliśmy telewizję CSBTV, a w czerwcu radio Gdańsk.
ZBIÓR KASZUBSKICH ŻYCZEŃ

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „RODNO MOWA”

24 kwietnia Julia Sikorska z klasy VI a wzięła udział w gminnym konkursie recytatorskim, „Rodna mowa”, który odbył się w Domu Kultury w Jasieniu. Julia wyrecytowała I miejsce i pojedzie do Parchowa, gdzie odbędzie się etap powiatowy.

KONKURS „KASZUBSKIE ABC”

28 kwietnia trzy uczennice z klasy VI, Julia Sikorska, Aleksandra Mierzyńska i Nikola Kaniewska wzięły udział w konkursie wiedzy o Kaszubach, który odbył się w Rokitach. Wzięły w nim udział trzy szkoły w grupach trzy osobowych. Poza wykazaniem się wiadomościami o Kaszubach uczniowie pisali dyktando. Najlepszą w pisowni kaszubskiej okazała się nasza uczennica Julia Sikorska, a Aleksandra Mierzyńska zajęła III miejsce w wiedzy o Kaszubach. Konkurs uatrakcyjniły warsztaty malowania farbami wzorów kaszubskich na Kaszubach. Każdy uczestnik mógł zabrać do domu swoją pracę. Uczniowie wrócili do domu z prezentami i pełni wrażeń. 

  

WYSTĘPY ZESPOŁU KASZUBSKIEGO

28 kwietnia zespół ludowy uświetnił swoimi występami prezentację filmu Lokalnej Strategii Rozwoju Dorzecza Słupi w Bytowie.

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „RODNO MOWA”

Po raz pierwszy mamy laureatkę powiatowego konkursu „Rodna mowa”, który odbył się 5 maja w Parchowie. Została nią Julia Sikorska, uczennica klasy VI a. Niestety nie będzie mogła wziąć udziału w konkursie w Chmielnie, bo jedzie w tym czasie na kilkudniową wycieczkę do Krakowa, która była wcześniej zaplanowana i opłacona. Bardzo żałuje tego Julia i nauczyciel języka kaszubskiego.

WYSTĘPY ZESPOŁU KASZUBSKIEGO

9 maja zespół ludowy wziął udział w otwarciu nowej siedziby Lokalnej Grupy Rybackiej, która mieści się w Łupawsku. 

   

PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI KASZUBSKIEJ

15 maja 2015 r. grupa gimnazjalna Kaszebsczé Nótczi wzięła udział w Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej w Bytowie, w kategorii zespoły ludowe, zajmując  pierwsze miejsce. Swoim występem w tańcach rybackich zachwycili widownię i komisję.

WYCIECZKI DO SZYMBARKA

Dnia 22 maja 2015 grupa uczniów uczących się języka kaszubskiego z klas IV – VI i Gimnazjum wybrała się na wycieczkę do Szymbarka. W drodze do Szymbarka odwiedzili Ogród Botaniczny w Gołubiu, który zachwycił wszystkich przepięknymi kolorami kwitnących rododendronów. Uczniowie mogli zobaczyć również tysiące różnych roślin rosnących w Polsce i za granicą. Następnie uczniowie pojechali na najwyższe wzniesienie na Kaszubach – na Wieżycę.  W Centrum Edukacji Promocji i Regionu w Szymbarku największe wrażenie i niedowierzanie wzbudził Dom Sybiraka, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka,  jak i model sowieckiego łagru, zbudowany według schematu narysowanego przez grupę Borowiczan – powojennych zesłańców AK. Odwiedzenie tych miejsc było prawdziwą , żywą lekcją historii. W Szymbarku zwiedzili ciekawy budynek, postawiony do…. na dachu, do którego wchodzi się przez okno i spaceruje się po suficie. Najzabawniejsze jest to , że wyposażenie w domu przymocowane jest do sufitu i trudno jest utrzymać równowagę. Do domu uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

                

Dnia 27 maja 2015 uczniowie z klasy II i III pojechali na wycieczkę do Szymbarka. W Centrum Edukacji Promocji i Regionu odwiedzili dom Sybiraka i dowiedzieli się o życiu Polaków zesłanych na Syberię. Duże wrażenie zrobił na nich również dom do… na dachu. Najwięcej adrenaliny i emocji dostarczyła uczniom zabawa w parku linowym, w którym mogli sprawdzić swoje możliwości. Ta wycieczka na pewno zostanie w pamięci wszystkich uczestników.

WIZYTA POETY

Dnia 15.06.2015 r. klasa II B gimnazjum na lekcjach języka kaszubskiego gościła poetę Mariana Kwidzińskiego z Białogardu koło Koszalina.
Uczniowie dowiedzieli się o działalności poetyckiej,  o tym, że z poezją warto żyć i wysłuchali kilku wierszy przeczytanych po kaszubsku przez Pana Mariana.
W prezencie otrzymaliśmy tomik wierszy ”W kopunce” z dedykacją dla szkoły.

GMINNY DZIEŃ SENIORA

Dnia 28.10.2015 r. uczniowie klasy II i III gimnazjum uczący się języka kaszubskiego uświetnili Gminny Dzień Seniora, który odbył się w GCKiB w Czarnej Dąbrówce. Uczniowie przedstawili w języku kaszubskim skecze „Wrejowanie w cemno” i „Wiksowanie” oraz wykonali piosenkę Marina. Za swój występ otrzymali wiele braw.

„KASZUBSKI ŚWIAT W LEGENDZIE ZAKLĘTY”

Dnia 3 grudnia 2015 roku uczennica klasy I gimnazjum Julia Sikorska wzięła udział w konkursie literackim  „Kaszubski świat w legendzie zaklęty”, który odbył się  w Bytowie w Gimnazjum nr 1. W konkursie tym uczestniczyli uczniowie szkół powiatu bytowskiego. Recytując w języku kaszubskim legendę „Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle” zdobyła wyróżnienie.

.